Mühendislik Sektöründe Altının Kullanımı ve Önemi


Mühendislik Sektöründe Altının Kullanımı ve Önemi

Yüksek teknolojinin kullanıldığı bir dizi mühendislik uygulamalarında altın kullanılmaktadır. Altın; yakıt hücrelerinde, jet motorlarında, mimari cam üzerine bir kaplama olarak , bir yağlama maddesi olarak kullanılan bir materyaldir. Altının kullanım alanlarıyla ilgili bu listeyi uzatmak mümkündür.

Mühendislikte mükemmel bir yağlama malzemesi gerektiğinde, soğuk kaynaklama altının direnci idealdir. Altın, oksidasyon özelliği, yüksek sıcaklıklarda iyi mekanik özellikler sergilemesi ve zorlu ortamlarda mükemmel korozyon direnci sağlaması nedeniyle çoğu sektörde önemli bir materyaldir.

Pencerelerde(camlarda) ince kaplama altın kullanılması binaların kışın sıcak ve serin olmasını ve mükemmel ısı ile radyasyon yansımasını sağlar. Kanada’nın Toronto eyaletindeki Royal Bank Plaza binasının tüm pencereleri (14.000 adet pencere) saf altın kaplıdır ve bu mimari alanda altın kullanılmasına muazzam bir örnektir. Bu işlem için yaklaşık 70 Kg saf altın kullanılmıştır.

Yakıt hücreleri, sürekli olarak kimyasal enerjiyi mekanik enerjiye çevirmek için kullanılırlar. Bu alan için iletken, ince bir tabaka altın kullanılması durumunda iyi bir aşınma direnci sağlanır. Hücre içinde plaka ve yayılma ortamı arasındaki temas direnci azaltır.

Fakat günümüzde altının yüksek maliyetli olması bu durumu imkansız kılmaktadır. Çok önemli olmayan bu tür pek çok hücrede genellikle paslanmaz çelik gibi bir iletken malzemeden yapılmış çift kutuplu levha kullanılır.


1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*