Borsa Nedir?


Borsa Nedir?

Borsa konusunda herkesin bir kulak aşinalığı vardır. Bir akrabanızdan yahut en azından bir kaç kere televizyon programlarında görmüşsünüzdür. Bir kaç insan borsaya kumar gözüyle baksa da birçok insan buradan paralar kazanmaktadır.

Bu şekilde borsanın bir oyun olmadığını ciddiye alınması gereken bir iş olduğunu söyleyebiliriz. Sistemli ve bilerek hareket edilmediği sürece kar etmek yerine zarar edebilirsiniz. Bu nedenle borsa hakkında temel bilgilere sahip olmanız gerekir. Borsa, birikimlerin değerlendirilebilmesi için ticarete konu olan mal varlıkların alım – satımının yapıldığı kurumsal piyasaya verilen addır.

Piyasada bir kazanç elde etmenin mantığı ticaretle çok benzerdir. Tabi riski de ticaretle benzerdir, nasıl ticarette aldığınız malın değerinin düşme ihtimali varsa borsada da aynı şekildedir. Birçok insan borsaya para yatırıp yatırmaması gerektiğini düşünür. İşlemleri yapmadan önce piyasadan haber sahibi olmalısınız.

Piyasaya bilerek işlem yaparsanız eğer yatırdığınız paraları beklentinizin oldukça üstünde kazançlar elde edebilirsiniz. Borsa piyasasına girmeniz için bazı şartlar vardır öncelikle 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekmektedir. Borsanın bir oyun olmadığını bilmenin yatırdığınız paranın önemini kavramanız gerekmektedir. İşlemlerinizi bilinçsiz bir şekilde yaparsanız tek bir hatada büyük kazançlar kaybedebilirsiniz.

Bu yüzden öncelikle piyasayı bilmeniz ve başlangıç için çok paralar yatırmamanız önerilmektedir. İşlemleri gelecek odaklı yapmalısınız, değer kazanabileceğini düşündüğünüz ve ön gördüğünüz bir mala yatırım yaparsanız dönüşü sizin için daha iyi olacaktır. Yatırım araçlarını tanımanız ve değeri yükselten ve düşüren etki eden faktörleri iyi bilmeniz gerekmektedir.


1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*