Altın Nasıl Saklanır?


Altın Nasıl Saklanır?

Son dönemlerin en büyük yatırım ve kazanç araçlarından olan altın, yatırımcılarını sevindirmeye devam ediyor. Tabii ki yatırımcılarının yanı sıra saklı altını olanları da sevindirmektedir. Gittikçe artan ve daha da artacağı düşünülen bu araca olan ilginin artık farkında olan kimi insanlar altının piyasaya farklı şekilde kazandırılmasını sağlamakta.

Bu büyük ölçüde tercih edebileceğiniz şey olmayabilir ve elinizdeki altını saklama yolunu seçebilirsiniz. Peki bu durumda elinizde ki bir miktar altını ya da yüzlerce gram altını nasıl saklayabilirsiniz.

Yastık Altında Altın Saklama

Belki yüzyıllardır bu yöntem kullanılıyordur. Modern çağın yatırım kanalları ile henüz tanışmamış ya da bu kanallara güveni tam olmayan kişilerin tercih ettiği ve halk dilinde “Yastık Altı” olarak tabi edilen bu yöntemde evde altın saklanabilmektedir.

Günü geldiğinde yastık altından hemen alınarak kullanılabilmektedir. En büyük avantajı herhangi bir maliyetinin olmayışı olsa da hırsızlık gibi büyük riskleri vardır.

Bankalarda Saklama

Birçok banka artık normal TL ya da döviz hesabı gibi altın hesabı da açmaktadır. Normal bir kasa temini yapılabilmesinin yanı sıra aynı zamanda yatırım aracı olarak kâr ortaklığı ile de bu sağlanabilmektedir.

İlk durum yani bir kasa kiralanması durumunda süre ve kasanın büyüklüğüne göre kira ücreti alınmaktadır. Diğer durumda ise kazançlı olan taraf siz olursunuz.

Bunun dışındaki yöntemler ise altından komisyon alma yöntemleri yapan kuruluşlar, dükkanlar ve kuyumcular olsa da bunlar pek de güvenilir olmayan yöntemlerdir.


1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*