ABD ile Çin Arasındaki Ekonomik Savaş


ABD ile Çin Arasındaki Ekonomik Savaş

ABD ile Çin arasındaki “ticaret savaşı”nın başlangıcı, ABD’nin yakın zamanda Çin menşeli 34 milyar dolar değerindeki ithal teknoloji ürününe yüzde 25’lik gümrük tarifesi uygulanmaya başlamasıyla resmen başlamış oldu. ABD, Çin’den ithal edilen ürünlere ek gümrük vergisi uygulamasına başladı ve bunun aynı sıra Çin’den ABD’ye tarife yanıtı gecikmedi.

Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında ki bu ticaret savaşı tüm dünyayı etkileybileceği konuşuluyor. Artan gümrük tarifeleri ve önlemler, maliyet artışlarının dışında küresel talep zincirlerinin coğrafi dağılımını da büyük oranda etkileyecektir.

ABD başkanı Trump ‘ın yönetimi, teknoloji ürünlerine yönelik gümrük vergisi artışı kararını, Çin’in devlet öncülüğündeki sanayi kalkınma stratejisinin yabancı şirketleri teknoloji transferine zorlamasından veya açıkça endüstriyel casusluğa maruz kalmasından duyulan endişeler nedeniyle alınmış olduğu açıklanmıştır.

ABD yönetimi, Çin’i baskı altında tutarak daha şeffaf piyasa koşulları oluşturmayı amaçlıyor fakat uygulamaya koyduğu vergiler sayesinde Çin ile iş yapan Amerikan firmalarını da büyük çapta etkileneceklerdir. ABD yönetimi, gümrük vergisi getirilecek ürünlerin listesini belirlerken ABD’li tüketicilerin doğrudan etkilenmemesi için ABD halkının çok fazla tükettiği ürünlerin dışındaki ürünlere gümrük vergisi getirmeye çalıştı.

Ancak ABD şirketleri, Çin’den daha çok ara madde veya yarı mamul maddeler alıp işlem yaprak başka ülkelere ihracat yapıldığı için bu tedbirler en çok üreticileri etkileyecek ve doğal olarak diğer birçok ülkeyi de eş zamanlı etkileyecektir.


İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*