Altın Nasıl Eritilir?


Altın Nasıl Eritilir?

Altın, dünyanın en çok işlenen metallerinden biridir. Kıymetli sarı metal, doğada nadirdir ve bir para birimi olarak ve eski zamanlardan beri mücevher yapımında kullanılmıştır. Dünyaya göktaşları tarafından getirildiğine inanılan altın, gerçekten bu dünyanın dışında bir metaldir. Altının özel olmasının ve toplumumuzdaki değerini korumasının birçok nedeni var.

Ama altın düşündüğümüzden daha da özel olabilir. Bunu sağlayan en önemli şey ise onun işlenmesidir. Tabii ki işleme derken eritme işleminden bahsediyoruz. Eritilen her altın daha sonra daha kolay şekilde şekil verilebilir kıvama gelmektedir. Peki nasıl eritilir?

Propan İle Altın Eritme

Propan, üç karbon atomu ve sekiz hidrojen atomundan oluşan yanıcı bir yakıttır. Genellikle küçük silindirlerde elde edilir ve pişirme ve ısıtma dahil olmak üzere çeşitli uygulamalar için kullanılır. Propan gazı ile elde edilebilecek maksimum alev sıcaklığı 3,595 derece Fahrenheit (1,979 santigrat derece). Bu, bir altını ısıtmak için yeterli sıcaklıktır ve mücevherlerin eritilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır tabii ki altın alaşımlarının yanı sıra saf altını da eritir.

Bir Meşale ile Altın Eritme

Bu yöntemde ki altın eritme, gerekli güvenlik kabiliyetine sahip yetkili personel tarafından yapılmalıdır. Altın, altın erime noktasının üzerindeki sıcaklıklara dayanabilen bir kap olan bir pota içine yerleştirilir. Altını eritmek için kullanılan potalar genellikle grafitten yapılır. Pota, ateşe dayanıklı bir yüzeyin üzerine yerleştirilir ve pota içindeki altına bir torç yönlendirilir. Altın birkaç dakika içinde bu yöntem ile erir.

Burada 2 en çok tercih edilen yöntemi kaleme aldık daha farklı yöntemler de var tabii.


1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*